ESTER ile İleti Yönetim Sistemi (İYS) Entegrasyonu

 

ESTER ile İleti Yönetim Sistemi (İYS) Entegrasyon Hizmeti
Sizi Bilgilendirelim
Firma Adı *:
Adınız Soyadınız *:
E-posta Adresiniz:
Telefon Numaranız:
Mesajınız :

İleti Yönetim Sistemi (İYS) Nedir?

6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve ilgili yönetmelikleri kapsamında, hizmet sağlayıcının kendi işletmesini, mal ve hizmetlerini tanıtmak veya pazarlamak amacıyla gönderdiği ticari elektronik iletiler, yönetmelikle belirlenen istisnalar dışında alıcılara ancak önceden onayları alınmak kaydıyla gönderilebilir ve alıcılar diledikleri zaman, hiçbir gerekçe belirtmeksizin ticari elektronik iletileri almayı reddedebilirler.

 

Kanun ve ilgili yönetmelikleri kapsamında, hizmet sağlayıcıların alıcılardan aldıkları onay ve ret durumlarını kayıt altına almaları ve verilerin güvenliğini ve gizliliğini sağlamaları, aynı zamanda alıcılara ticari iletilerinde ret hakkını ücretsiz olarak sunmaları ve bu süreci yönetebilmeleri gerekmektedir. Alıcıların ise onay ve ret hakkını kullanabilmesi, ileti izni alınmadan ticari elektronik ileti gönderilmesi veya ret hakkının kullandırılmaması konusunda şikâyet haklarını iletebilmesi belirtilmektedir.

 

Bu bağlamda, hizmet sağlayıcıların sorumluluklarının mevzuata uygun olarak yerine getirmesinin kolaylaştırılması, alıcıların mevzuattan doğan haklarını kolayca kullanabilmeleri ve uygulamada yaşanan sorunların önüne geçilebilmesi amaçlanarak Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı tarafından ulusal bir ticari elektronik ileti yönetim sisteminin kurulmasına karar verilmiş ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği görevlendirilmiştir.

 

İleti Yönetim Sistemi, hizmet sağlayıcıların arama, mesaj ve e-posta gibi farklı tipte ileti izinlerini saklayıp yönetebilecekleri, alıcıların verdikleri izinleri görüntüleyip kaldırabilecekleri, izinsiz gönderimleri şikâyet edebilecekleri, kamunun ise ileti şikâyetlerini ve şikâyete konu iznin durumunu görüntüleyebilecekleri, web sitesi, kısa mesaj numarası ve çağrı merkezi üzerinden hizmet verecek, tüm izinleri zaman damgasıyla kayıt altına alıp güvenli biçimde saklayacak ulusal veri tabanı sistemidir.

İleti Yönetim Sistemi (İYS) Nasıl Çalışır?

Ticari elektronik ileti gönderimi yapan tüm Hizmet Sağlayıcılar, pazarlama, promosyon, kampanya, indirim, hediye reklam vb. içerikli ticari elektronik iletilerini müşterilerine arama, mesaj ve e-posta olarak iletebilmek için aldıkları ticari elektronik ileti izinlerini İleti Yönetim Sistemi'ne yükler ve izinler İleti Yönetim Sistemi’nde saklanır.

 

 

150.000 adedin üstünde olan mevcut izinlerin 31 Aralık 2020 tarihine kadar, 150.000 adet ve altında olan mevcut izinlerin 31 Mayıs 2020 tarihine kadar İleti Yönetim Sistemi üzerine aktarılması gerekmektedir. Bu tarihe kadar aktarılmayan izinler geçersiz sayılacaktır.

 

 

Alıcılar, hizmet sağlayıcılara her bir kanal (aramamesaj ve e-posta) için verdikleri izinleri İleti Yönetim Sistemi üzerinden görüntüleyebilecek ve düzenleyebilecektir. Hizmet sağlayıcılar, ticari ileti göndermek istediklerinde İleti Yönetim Sistemi üzerinden alıcıların verdikleri izinleri kontrol ederek sadece izin vermiş alıcılara gönderim yapabilirler.

 

Hizmet sağlayıcıların ticari elektronik ileti onaylarını aktarabilmeleri için İleti Yönetim Sistemi’ne başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuruyu sadece MERSİS kaydı olan ve bu kayda göre yetkili görünen kişiler yapabilirler.

 

   Başvurusunu tamamlayan, 75.000'e kadar onaylı adres sayısına sahip tüm hizmet sağlayıcılara Seviye-1 hizmetleri bir yıl süreyle İYS tarafından ücretsiz olarak verilecektir.

 

 

 

 

ESTER ile İleti Yönetim Sistemi (İYS) Entegrasyonu

ESTER, İleti Yönetim Sistemi (İYS) İş Ortağı olarak hizmet alıcılara entegrasyon hizmeti sunmaktadır. 

 

İleti Yönetim Sistemi’ne başvurunuzu yapıp kaydınızı tamamlayarak, 1 Aralık 2020 tarihine kadar mevcut izinlerinizi Ester entegrasyon hizmeti ile toplu olarak İleti Yönetim Sistemi platformuna yükleyebilirsiniz.

 

 

 

 

ESTER entegrasyon hizmeti

 

 

 

ESTER entegrasyon hizmeti ile günlük onay ve ret trafiğinizi, anlık olarak İleti Yönetim Sistemi’ne ve İleti Yönetim Sistemi üzerinden müşterilerinizin vereceği onay ve ret durumları da sistemlerinize iletilir ve senkronizasyon sağlanır.

 

ESTER entegrasyon hizmeti ile İleti Yönetim Sistemi’ne entegre olarak iş yükünüzü en aza indirgeyebilirsiniz, verilerinizi güvenli olarak İleti Yönetim Sistemi’ne iletebilirsiniz.  Ayrıca, raporlama ile de veri trafiğinizi kayıt altına alabilirsiniz. 

 

 

 

 

 

 

ESTER sistem entegrasyonu